• kapmanya

  4.
  (bkz: hey gidi günler)*
  ... barbarossa
 • çocukken okunan en müthiş kitaplar

  1029.
  (bkz: küçük prens)
  1 ... barbarossa
 • eby23

  2.
  (#24515527) ismet özel ile bilmukabele yazarı.
  1 ... barbarossa
 • real madrid bu kadar parayı nereden kazanıyor

  6.
  (bkz: bunu Florentino Perez e sorsana delikanlı)
  1 -1 ... barbarossa
 • yazar nicklerinden izlediği kanalı tahmin etmek

  64.
  white walker : cnbc-e.
  ... barbarossa
 • antalya da kahvaltı için en iyi mekanlar

  2.
  (bkz: Tapas Cafe Bistro)
  ... barbarossa
 • yazar nickinden sevgili sayısını tahmin etmek

  18.
  yalnızlık manifestosu: yazar nickinden sevgili sayısını tahmin etmek
  1 ... barbarossa
 • sözlük hesabı silinebilir mi sorunsalı

  2.
  moderatörlere bir derdim var butonundan silin talimatı verdiğinizde hesap bir süre sonra silinir.
  2 ... barbarossa
 • en iyi distopya edebiyatı kitapları listesi

  1.
  yine başarılı bir notosoloji listesi.

  10. Korkunç Kale, C. S. Lewis
  C. S. Lewis, her ne kadar Narnia dizisi ile tanınsa da, ilk iki kitabında öbür gezegenlere ziyareti anlatan bir üçlemeye imza atmıştır. Kozmik Üçleme’nin üçüncü kitabı olan Korkunç Kale ise, ingiltere’den devrelanılan ilerici düşünce ve sanayileşmenin kötü gücüne engel olmaya çalışmakla ilgilidir. Kitapta ayrıca yoğun bir kadın düşmanlığı işlenmektedir. Modernitenin getirdiği zorlukları ve bunların insan dünyasına verdiği zararı ele alan kitap, geçmişe özlem duyan bir akış sergileyip sıkıcı olsa da okunmaya değer.

  9. The Handmaid’s Tale, Margaret Atwood
  Margaret Atwood’un C. S. Lewis’in tam zıddı düşünce yapısında olmasını beklesek de, The Handmaid’s Tale, bu beklentimizi boşa çıkarabilir. Roman, hemen hemen bütün kadınların kısır olduğu distopik bir gelecekte geçiyor. Hastalık ve radyasyonun doğurganlığı azalttığı bu uzak gelecekte, Amerika’da (ya da sadece bir bölümünde) askeri teokrasi egemendir. Kitapta kadınlar köle statüsüne düşürülmüş ve doğurgan olan birkaçı yüksek rütbeli askerler için atanmıştır.
  Bu kitap Türkçe’ye Damızlık Kızın Öyküsü olarak çevrildi. Ama bu baskıyı bulmak da oldukça güçtür.

  8. Neuromancer, William Gibson
  Gibson’ın Sprawl Üçlemesinin başlangıç romanı olan Neuromancer, en ünlü siberpunk kitaplarından biridir. Neuromancer, Soğuk Savaş’ın gelecekteki versiyonunda geçiyor. Romanda yapay zekâ, görsel gerçeklik, düzensiz kentleşme, genetik mühendisliği gibi kavramlara yer verilmiştir. Kitap, modern edebiyatın en ünlü cümlelerinden biriyle başlamaktadır: “The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.”

  7. Sineklerin Tanrısı, William Golding
  1954 yılında, II. Dünya Savaşı’ndan sonra yazılan roman, bir nükleer savaşın ardından uzak bir gelecekte geçer. Bir grup çocuğun Mercan Adası’na düşmesiyle başlayan roman, insanoğlunun köklerindeki vahşiliğe geri dönüşünü ele alıyor.
  Orijinal adı Lord of the Flies olan kitap, Türkçede işte Bizim Dünya adıya da yayınlandı.

  6. Leibowitz için Bir ilahi, Walter M. Miller, Jr.
  Leibowitz için Bir ilahi de bir başka nükleer savaş sonrasını ele alan distopik romandır. 26. yüzyılda geçen eserde, bir grup rahip insanların elinde kalan bilgiyi ve teknolojiyi, kitapları saklayarak ve kopya ederek korumaya çalışır. Nükleer savaşı izleyen binlerce yıllık antientelektüel boşluğun ardından yeni bir aydınlanma yaşanır ve yine bir nükleer facia başlar. Din adamlarının insanoğlunun sahip olduğu bilgiyi koruma çabası bundan sonra başlar. Devlet ve kilise arasındaki ayrılığı da ele alan kitap, II. Dünya Savaşı’nın ve Soğuk Savaş döneminin uzak gelecekteki varyasyonudur.

  5. Fahrenheit 451, Ray Bradbury
  Bradbury’nin distopik kitabı, kitapların yakılarak ortadan kaldırıldığı, insanların televizyonlara bağlı kaldığı bir geleceği anlatır. Bu gelecekte itfaiye, kitap yakmakla görevlidir. Kitap okumak, bulundurmak yasaktır. Televizyonun günümüz insanı üzerindeki etkisinden yola çıkan Bradbury, bir gün insanların okuma tutkusunun sona ereceğini, bilgiye ulaşamamayacağını varsaymaktadır.

  4. Otomatik Portakal, Anthony Burgess
  Otomatik Portakal’ın filminin mi yoksa kitabının mı daha ünlü olduğuna karar vermek zor. Kubrick’in ellerinde bir şahesere dönüşen Otomatik Portakal, hem kitap hem de film olarak en etkileyici distopik eserlerden biridir. Burgess, uyuşturucudan, şiddetten ve çirkin terapi seanslarından harika bir hikâye çıkarmayı başarmıştır. Roman, kötülüğün sıradanlığına odaklanır ve sosyal bir varlık olan insanın daha ilk dakikada karşı çıkması gerekenlere nasıl da sessiz kaldığını gözler önüne serer.

  3. Biz, Yevgeni Zamyatin
  Biz, distopik romanların ilk örneğidir. Cesur Yeni Dünya’ya ve Bin Dokuz Yüz Seksen Dört’e ilham kaynağı olan roman, 26. yüzyılda geçmektedir. insanların özgürlüğünün kısıtlandığı, devlet düzeninin yaşamın her ânına yerleştiği ve insanların birey olmaktan uzaklaşarak her şeyi “biz” kavramı için yapmalarını ele alan Biz, Yevgeni Zamyatin’in bilinen tek eseridir.

  2. Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley
  Aldous Huxley, sanayileşmenin ilk yıllarında ABD’ye yaptığı bir ziyaret sonrasında sanayileşmenin, insanlık kavramını değiştirebileceğinden yola çıkarak Cesur Yeni Dünya’yı yazdı. Uzak bir gelecekte yer alan bu yeni dünya, insanların fabrikada üretildiği, özelliklerine göre sınıflandırıldığı, annelik ve babalık kavramlarının ayıp olduğu ve insanların “soma” adlı haplarla “mutlu” olduğu bir dünyadır. Huxley, daha sonra Cesur Yeni Dünyaya Yolculuk’u yazarak bu dünyaya ziyaretini de yazdı.

  1. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, George Orwell

  Bütün zamanların en çok okunan distopik romanı olmayı başarmış Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, totaliter bir diktatörlükte yaşanmaktadır. Büyük Birader, her şeyi bilmektedir, sürekli insanları izler. insanlar yalnızca parti için çalışırlar ama aynı zamanda durduk yere ortadan kaybolurlar. Geçmiş, o günün olaylarına göre, sürekli değiştirilerek yeniden ve yeniden yazılır, ama kimse neler olduğunu sorgulamaz. Orwell’in II. Dünya Savaşı’ndan sonra yazdığı roman, Komünizm karşıtı öğeler de barındırmaktadır.
  ... barbarossa
 • daha ellemeden ellerin olan bir kızı sevmek

  2.
  (bkz: şen yuva)

  https://tr-tr.facebook.co.../video.php?v=493938814587
  ... barbarossa
 • günübirlik sevişmelik yazarlar bana mesaj atsın

  1.
  (bkz: nasıl kevgire döndüm)
  2 ... barbarossa
 • turistlerle konuşurken ikidebir yes diyen türk

  1.
  aynı zamanda ikidebir diyorsa tam bir dil düşmanıdır.
  1 ... barbarossa
 • regenokine diz terapi prosüdürü

  2.
  (bkz: çıkar şu üstündekileri ne dediğin anlaşılmıyor)
  1 ... barbarossa
 • rasim ozan dünyanın en iyi köşe yazarıdır

  2.
  bir tespit.

  (bkz: bu köpeğe ne ekmek ne de su verin)
  2 ... barbarossa
 • broadcaster

  1.
  aynı zamanda yeni bir yazar. hoş gelmiş.
  ... barbarossa
 • mübaşir

  15.
  mahkemelerde görev yapan meslek grubu.

  yakında bu mübaşirlerden birisini sinirden dayanamayıp sikeceğim. az kaldı. hem de sorumlu olduğu hakimin önünde sikeceğim ki hadlerini bilsinler.
  2 ... barbarossa
 • ortalık gavur amı gibi yanarken yağan yağmur

  3.
  (bkz: orgazmdan daha zevkli anlar)
  ... barbarossa
 • kaş adliyesi

  1.
  AYRI Bir binası olmayan, kaymakamlık binasının içinde olan adliyedir. tek koridordan oluşur ve 55 derece sıcakta bile klima çalışmaz. mübaşirleri nezaket bilmeyen insanlardan oluşur. antalyA adliyesi'nin kıymetini göstermiştir.
  -1 ... barbarossa
 • antalya nın son teknoloji klimalı durakları

  1.
  az yerde olan ve yılın birçok zamanı çalışmayan duraklardır.
  1 ... barbarossa
 • karizmatik futbol takımı isimleri

  20.
  (bkz: nottingham forest)
  1 ... barbarossa
 • yeni şeyler getiriyorum