• diyelim ki kürdistan kuruldu

  5.
  öyle bir şey diyemeyiz. şehitlerimiz bize öyle bir şey söyleme hakkını vermediler. hakkımız bile yok.
  1 ... barbarossa
 • çavdar tarlasında çocuklar

  6.
  gençliğimde en sevdiğim kitaptı. gönülçelen diye çevrilmişti o zamanlar. şimdi böyle ele ayağa düştüğünü görünce üzülsem mi sevinsem mi bilemedim.
  1 ... barbarossa
 • ministry of magic

  2.
  (bkz: cornelius fudge)
  ... barbarossa
 • justin in beni sikmesini sikini yalamak istiyorum

  19.
  (bkz: cümle düşüklüğü)
  ... barbarossa
 • assassin s creed unity

  17.
  https://video.uludagsozluk.com/v/assassin-s-creed-unity-117624/  yılın en iyi trailer'i seçilmiştir.
  1 ... barbarossa
 • israil ülke değildir

  ?.
  --spoiler--
  kaybolan r'yi bulma çabalarında 3. günde de sonuç alınamadı.
  --spoiler--
  ... barbarossa
 • israilin arkasında amerika var daki mantık hatası

  2.
  israilin arkasında amerika var daki mantık hatası
  1 -1 ... barbarossa
 • didem madak

  72.
  Şu konuya nerede çarpsam burnum sızlıyor. Didem Madak şiirlerini bu kadar çok sevecektiniz madem.. Niye öldükten sonra. Niye ya niye..
  1 ... barbarossa
 • altın kollu adam

  3.
  Nelson Algren'in şiirsel bir dille yazdığı harika kitap. şiirsel olduğu kadar sert bir üslubu da vardır.
  ... barbarossa
 • bahar karları

  1.
  Yukio Mişima'nın can yayınlarından çevrilen kitabı.
  --spoiler--
  Bahar Karları yazarın "Bereket Denizi" adlı dörtlemesinin ilk kitabı. Yapıtları "Proust", "Gide" ve "Sartre"ın yapıtlarıyla karşılaştırılan, cesaret ve erkeksi niteliklerle olan tutkusyla Hemingway'e benzetilen Yukio Mişima, bu kitabında 1912 yılında Tokyo'da imparatorluk Sarayının köklü soylu sınıfının kapalı çevresinde, sırtlarında geleneğin ağır yükünü taşımayan zengin ailelerin, paraları sayesinde toplumsal ve siyasal güç aramalarını anlatır...
  --spoiler--

  etkileyici ve güzel bir üslubu vardır.
  ... barbarossa
 • hz barbarossa

  18.
  oha yazarı.

  sen kimsin lan? *
  3 ... barbarossa
 • kış uykusu

  84.
  ne kadar güzel olduğunu afişinden bile anlayabileceğiniz nbc filmi.

  kış uykusu
  ... barbarossa
 • zorunlu eğitime hayır

  1.
  --spoiler--
  Catherine Baker, anne ve anarşist!... Çok sevdiği kızı Marie'yi okula yollanmamış. Marie 14 yaşına gelince, okula yollamama gerekçelerini ona anlatmak için Zorunlu Eğitime Hayır!'ı kaleme almış...Kitabında esas olarak, okulun, devletin kendine köle yetiştirmek için organize ettiği bir kurum olduğunu, yetişkinlerin, bu köle eğitiminden başarıyla geçtikleri için bunun farkına varamadıklarını anlatıyor. Ona göre, "okul, çocuklara gardiyanlık yapan bir kurumdur, ana-babaları çalışırken onları gözetim altında tutar; toplumsal-iktisadi makinenin işlemesi için gerekli olan bilgileri onlara öğretir, itaati aşılar, eler ve rolleri dağıtır." Okulda, sezgi ve düşgücünün geliştirilmesi, aşkın ve düşüncenin yaratıcı bir nitelik kazanması için çok gerekli olan "aylaklık" yerine, üretimi arttıran ve itaati sağlayan bir eğitimin uygulandığını söyleyerek bir "karşı-kültür" oluşturma çabasında olanları "zorunlu eğitime hayır!" demeye çağırıyor. Baker'e göre, "okul, çocuğun çocuk olabileceği, gençliği ve neşeyi tam anlamıyla yaşayabileceği bir ortam sunabilmeli ve asla onun önüne, ulaşılması gereken hedefler koymamalıdır.""Sevgili 'aydınlar'lar, her şeyi bir kenara bırakın, gidin bu kitabı edinin ve çocuğunuzu okula yollamayın. Eğer hal-i hazırda okuyorsa okuldan alın! Bu bir 'emir'dir. Bu zorla olan her şeye karşı olan birisinin verdiği bir emir, yani 'zorlama' dır. Çünkü 'zorla' olması hak yolu olan tek zorlama, 'zor'a karşı çıkmaktır. Çünkü tek şans bu. Çünkü sizin için geç kalındı. Sizin bütün yapacağınız ve bugüne kadar hep yaptığınız 'yooook şöyle olmalı'. 'bu niye böyle' ya da 'bu böyle' türünden, doğru bile olsa hiçbir işe yaramayan 'saptamalar' -geçin bunları bir kalem! Bari bırakın da çocuklarınız size benzemesin. Onlar da sizin gibi düzen içinde bir düzen karşıtı olmasın." - Metin Solmaz, Birikim -
  --spoiler--

  arka kapak.

  bir kadın çocuğunu okula göndermeden kendi eğitiyor ve nasıl mükemmel bir sonuç aldığını anlatıyor. ayrıntı yayınları'ndan çıkan harika kitap.
  1 ... barbarossa
 • devlet dairesi

  40.
  kısa bir tanım yapacak olursak Devlet daireleri ruhun boyun eğdiği, insanların insan gibi davranamadığı, insan olmaktan çıkarıldığı ortamlardır.

  en afili örnek için (bkz: icra dairesi)
  ... barbarossa
 • samsa nın efendimizi koruyan örümcek olması

  4.
  gregor samsa bir örümceğe değil, hamam böceğine dönüşmüştür. o yüzden;

  (bkz: yapacağın espriyi sikeyim)
  1 ... barbarossa
 • instagramda kafka kitapları paylaşan kezban

  1.
  ''Bir kitap, içimizdeki donmuş denize inen balta gibi olmalı.'' diyen kafka'yı biraz ters anlamış olabilecek bir insandır.
  1 ... barbarossa
 • pearly dewdrops drops

  1.
  Cocteau Twins'in efsanevi parçasıdır. günümüz gençliği the perks of being a wallflower filmiyle bu müziği tanımıştır. sıklıkla dinleseniz bile sıkmaz.

  http://www.youtube.com/watch?v=VcVafSiAKNI+
  ... barbarossa
 • kadınsız erkekler

  1.
  ernest hemingway'in bilgi yayınları'ndan çıkan kitabı. ülkemizde pek bilinmese de hemingway'in tarzını en iyi yansıtan romanlarından biridir. (bkz: Men Without Women)
  1 ... barbarossa
 • dünya kahveleri

  ?.
  antalya lara'da da şube açmış işletme. çok hoş bir ortamı vardır bu kafenin. personelleri de güler yüzlü ve cana yakındır.
  ... barbarossa
 • vanya dayı

  6.
  can alıcı yeri tam olarak yazılmamış eser.

  "Yaşayacağız, Vanya Dayı. Önümüzde ne uzun günler, ne uzun geceler var daha. Kaderin bize layık gördüğü tüm güçlüklere sabırla göğüs gereceğiz. Şimdi olduğu gibi yaşlılığımızda da durup dinlenmeden çalışacağız. Günü, saati gelince de ölüme boyun eğeceğiz. işte ancak orada, mezarlarımızda, nice acı çektiğimizi, nice gözyaşı döktüğümüzü, nasıl zor bir yaşamımız olduğunu bir bir anlatacağız. Tanrı işte o zaman bize acıyacak."
  ... barbarossa
 • yeni şeyler getiriyorum